Titulná fotka k blogu Vnútorní sabotéri. Kto nám bráni byť skutočne šťastní?

Shirzad Chamine je predsedom CTI – najväčšej organizácie pre tréning koučov, sám je koučom a koučoval stovky generálnych riaditeľov a ich tími. Okrem iného absolvoval aj doktoranské štúdium neurovedy a MBA program na Standforde, kde momentálne prednáša. 

Shirzad sám na sebe a následne na stovkách svojich klientov odpozoroval, že každý máme svoj vnútorný kritický hlas, ktorý nemilosrdne hodnotí nás, druhých i každodenné situácie. Priniesol prelomovú teóriu, ktorá odhaluje fungovanie týchto kritických hlasov v našej mysli. Súhrnne ich nazýva vnútorní sabotéri.

Týchto sabotérov máme v sebe všetci a je jedno, či sme katolíci, ateisti, či sme z Indie, alebo sme vyrastali na Čukotke.

Sabotérov si v sebe pestujeme už od detstva. V detstve nám majú pomôcť vysporiadať sa s nepríjemnými situáciami, získať si lásku rodičov, obrniť sa, či ochrániť nás pred emocionálnymi i fyzickými ohrozeniami. No v dospelosti ich už nepotrebujeme, ale za tie roky sa v nás tak silno usadili, že ich vnímame ako svoje vlastné názory.

Sú to presne tie hlasy, ktoré hovoria: 

Vo všetkom, čo urobím, musím byť najlepší.

Nikto mi nerozumie.

Potrebujem sa uzavrieť pred rušivým okolným svetom.

Som hodnotný človek, pretože veľa pracujem.

To dieťa sa správa hrozne.

Ostatní chcú a potrebujú, aby som bol ich vedúci.

Nikto mi nebude hovoriť, čo mám robiť.

Prečo so mnou nikto nedokáže držať krok?

Och, ja chudák mňa život iba trestá, ja to mám také ťažké.

Ja si to nemôžem dovoliť, ešte potrebujem veľa pracovať, ešte potrebujem.

Najsilnejší sabotér – Sudca 

Shirzad tieto vnútorné hlasy pospájal do deviatich sabotérov, na ktorých čele stojí ešte najsilnejší sabotér, ktorý je u každého človeka najvýraznejší. Tým sabotérom je vnútorný sudca. Ten v nás prehovára najčastejšie. Posudzuje nás, ľudí naokolo a situácie, v ktorých sa ocitáme. Netreba si ho pliesť s úsudkom.

Sudca nám ako deťom pomáhal dávať zmysel našim životným skúsenostiam, tým, že ohodnotil, čo sa nám stalo, pomohol nám situácie zatriediť. Ale jeho úsudok je značne obmedzený a zaťažený na negativitu.

“Väčšinu pocitov úzkosti, stresu, frustrácie, sklamania, ľútosti a viny priamo pramení z toho, že súdime sami seba, ostatných, celú situáciu, či výsledky.“

Shirzard Chamine – Z knihy Pozitivní Inteligence

Balík sabotérov ako darček na celý život

Ostatných sabotérov máme všetci nakombinovaných rôzne. U niekoho je druhým najsilnejším sabotérom napríklad obeť, u iného to môže byť hyperúspešný, vedúci, neuspokojiteľný… Dokopy je ich deväť na čele so sudcom. Nie je cieľom poznať všetkých do detailov. Dôležité je poznať tých svojich. A to môžete jednoducho, keď si urobíte online test dostupný na: www.positiveintelligence.com  Test je po anglicky, ale to nech vás neodradí, Google translator vám každú otázku ľahko preloží. Test vám priblíži, kto sú vaši primárni sabotéri, čím sa vyznačujú, ako k vám prehovárajú, či ospravedlňujú svoje správanie. Spoznať svojich sabotérov je nutným základom pre prácu s nimi.

Čo s týmto darčekom?

Pre mňa bolo najdôležitejším a najviac oslobodzujúcim uvedomením v tejto teórií, že ja nie som môj vnútorný sabotér. Problémom množstva teórií, alebo rôznych motivačných poučiek, či princípov je, že hovoria: neporovnávaj sa, nesúď, nehodnoť, nenálepkuj… Veľa z nás vie, že by sa nemalo porovnávať, či nemať strach, alebo negatívne myslieť. Tak si aj povieme a sústredíme sa na to, aby sme sa neporovnávali, ale to len dávame energiu samotnému procesu porovnávania sa. Dávame pozornosť našim sabotérom.

Avšak ako uvádza Shirzad: My nie sme naši sabotéri! To môj sabotér hovorí, že … nie ja! S týmto nastavením sa dokážete odosobniť od týchto negatívnych myšlienok a pohnúť sa ďalej.

Mozog prežitia, ktorý nás brzdí

Táto teória rozdeľuje náš mozog do dvoch častí, v ktorých sa nachádzajú rôzne centrá. Prvou časťou je mozog prežitia. Niekde nájdeme aj výraz plazí mozog, či starý mozog. Tu bývajú sabotéri.

Druhou časťou je mozog pozitívnej inteligencie. Tu prebýva náš mudrc (o ňom neskôr). Keď myslíme, nachádzame sa v jednej z týchto dvoch častí.

Problémom však je, že sme sa evolučne vyvinuli tak, aby sme v prvom rade prežili a zabezpečili fungovanie ďalšej generácie. Takže máme vysoký sklon používať mozog prežitia, pretože práve on je sledovateľ všetkých možných sociálnych, či fyzických ohrození. Sleduje a následne navrhuje riešenia, tak aby sme si neublížili, nestrápnili sa, aby nás nevyhodili z práce, z partie …. princíp uteč, alebo bojuj.

Keď je váš mozog práve v nastavení prežitia, natoľko sa sústredí, aby mu neunikli známky hroziaceho nebezpečenstva a našiel niečo, alebo niekoho, koho môže zo súčastnej situácie obviniť, že si nevšíma signálov možných príležitostí, nie je schopný oceňovať, čo je správne.

Shirzard Chamine – Z knihy Pozitivní Inteligence

V tomto nastavení sa zaoberáme strachom, negativitou, súdením, všímame si iba, čo kto zle spravil. Čo sa mi nepodarilo, kedy v 95-tom som zlyhal, kto mi vtedy ublížil a podobne.

Mozog mudrca, ktorý nás rozvíja

Druhou časťou nášho mozgu je mozog pozitívnej inteligencie, kde sídli náš mudrc. Je opakom mozgu, kde sídlia sabotéri. Práve odtiaľto vychádzajú naše pocity vnútorného pokoja, skutočného šťastia a schopnosť nahliadať na svet a jeho obrovské pozitívne možnosti aj keby sme boli v poriadne náročných situáciách.

Ako sa cítime, závisí skôr na tom, ktorá oblasť nášho mozgu je aktívna, než na tom, v akej situácií a za akých okolnosti sa nachádzame.

Shirzard Chamine – Z knihy Pozitivní Inteligence

Shizard uvádza, že náš mudrc má 5 schopností: empatia, skúmanie, inovácia, navigácia, aktivácia. Pokiaľ čokoľvek riešite a ste napojený na svojich sabotérov, nedostanete sa k svojej kreativite, nedostanete sa k schopnosti vcítiť sa do druhého človeka, či vedieť, ktorým smerom sa rozhodnete ísť, tak aby ste o päť rokov boli z tohto rozhodnutia šťastný. Práve mozog pozitívnej inteligencie, náš mudrc nám poskytuje prístup k našemu často neobjavenému potenciálu, ktorý v sebe každý máme.

V ďaľšom blogu Aký je rozdiel medzi konaním sabotéra a mudrca? sa vám budem snažiť jednoducho vysvetliť, prečo má zmysel zaoberať sa celou touto témou. Pripravila som rovnako blog Ako pracovať so svojimi vnútornými sabotérmi kde opäť jednoducho popíšem ako aktivovať svojho vnútorného mudrca a umlčať sabotérov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *