Titulná fotka k blogu www.spokojnejsiazena.sk vnutorni saboteri

Ak ste sa dostali na tento blog ako prvý blog v téme vnútorní sabotéri odporúčam vám prečítať ešte úvodný blog a blog vysvetľujúci rozdiel medzi tým, keď nasledujeme svojho sabotéra a keď nasledujeme svojho sudca.

V tomto blogu sa vám budem snažiť opäť veľmi jednoducho vysvetliť postup ako pracovať so sabotérmi a aktivovať svojho mudrca. Ja vychádzam z návodu od Shirzada, kde som si kroky pomenovala podľa seba. Samozrejme môžete aj celú teróriu aj postup aj všetko okolo tejto témy nájsť v obale inej teórie. Ja vám však ponúkam túto.

Krok 1. Sudca a

Prvým dôležitým krokom je spoznať svojich najsilnejších sabotérov. Prvého sabotéra sudcu, máme všetci rovnakého a najvýraznejšieho. Otázkou je: Aký je váš druhý najsilnejší sabotér. To vám odpovie test na stránke tu. Rovnako sa dozviete aj silu vašich ostatných sabotérov a viac info. o nich.

Krok 2. Pozorujem ťa, čo hovoríš

Shirzad uvádza, že na zmenu nám postačuje naučiť sa vnímať sudcu a prvého najsilnejšieho sabotéra. Už to nám dokáže výrazne pomôcť. V mojom prípade je to sudca plus hyperúspešný. Takže ak o niečom uvažujem sledujem aké myšlienky mi idú v hlave. Napríklad pri uvažovaní o tomto blogu mi môj sudca, hyperúspešný a ďaší sabotér hovorí:

nie si v tom odborník, čo chceš o tom písať,

načo budeš o tom písať, však si knihu prečítajú, je to zbytočné, že to robíš,

ale veď odborníčka X už o tom hovorí, ona vie lepšie,

tvoj blog nie je moc úspešný, strácaš iba čas, mala by si ho využiť lepšie na veci, z ktorých vieš aj zarobiť….

Pointov je uvedomiť si, že to nie sú moje myšlienky, to môj sudca si to myslí. Ja tieto myšlienky iba pozorujem a vytváram si od nich odstup. To, že ich pozorujem, tým ich oslabujem.

Krok 3.1 Vypínam sabotéra, zapínam mudrca

Aby sme sa prepli z uvažovania v mozgu prežitia do mozgu pozitívnej inteligencie pomôže nám tak často spomínaná všímavosť, či sila prítomného okamihu. Áno, ak vám to zaváňa budhizmom, či spiritualitou, tak môže byť. Veda opäť potvrdzuje prastaré učenia. Takže, čo urobím ja ďalej v situácií, kedy sa chcem napísať tento blog, ale moja hlava mi hovorí, že by som nemala?

Spozorovaných sabotérov mám, chcem sa prepnúť do toho, kým skutočne som ja. Kde sú ukryté moje skutočné túžby, ktoré nie sú manipulované strachom, obavami… Takže sa zastavím, sústredím sa na svoj dych, alebo si začnem všímať ako mi bije srdce, pohladím si tvár… urobím čokoľvek, čo mi pomôže maximálne sa sústrediť na nejaký z mojich zmyslov.

Tým sa vrátim do tela, na chvíľu prestanem rozmýľať a dokážem svoju energiu sústrediť do svojho mudrca (svojho srdca). To, keď som urobila, už som držala počítač v ruke a šla som hore do izby, kde vo svojom pracovnom kútiku píšem. Pretože, tento celý blog, nie je výsledkom potreby dokazovať sa, byť najmúdrejšia, byť úspešná, dosahovať výkon… Práve preto mi tak dlho trvalo sa vrátiť späť k písaniu, lebo môj sabotér mi hovoril, že nemám robiť veci, v ktorých neviem byť hneď úspešná a podobne. Ale tento blog je výsledkom potreby písať, potreby šíriť osvetu, potreby pomôcť. To sú motivácie mudrca.

Práve všímavosť je mostom medzi mozgom prežitia a mozgom pozitívnej inteligencie. Každý deň by sme mali vykonávať množstvo aspoň desaťsekundových činností všímavosti, aby sme sa dokázali veľmi rýchlo prepínať z týchto dvoch častí a to aj v náročných situáciach.

Krok 3.2 Technika troch darov

K všímavosti sa pridá aj Shirzadova technika troch darov. Nech sa vám stane akákoľvek situácia a budú vás sabotéri valcovať, urobte nasledovné:

Vymyslite aspoň tri spôsoby, ako sa váš problém môže v nejakú chvíľu v budúcnosti premeniť na dar, či príležitosť. Pýtajte sa sám seba: Ako mi táto situácia môže v budúcnosti pomôcť?

Jasné pozitívne uvažovanie, podnecujúce kreativitu je ďaľším mostom k mudrcovi.

Krok 4. Tréning robí majstra

Ak si každý deň nájdete čas napríklad pri umývaní zubov, pri záchodových činnostiach, jedení, chôdzi… trénovať všímavosť, podarí sa vám budovať nové spojenia v časti mozgu PI. Vytvoríte si schopnosť rýchlejšie sa prepínať zo sabotéra do mudrca a tak v ňom častejšie fungovať a zvýšiť svoje kvocient pozitívnej inteligencie – PQ.

Je to jedno číslo – percento, ktoré vyjadruje, ako často fungujete práve v časti PI. To ako to máte dnes si tiež môžete otestovať na stránke tu. Cieľom je dosiahnúť číslo nad 75%. Tento test si môžete robiť pravidelne, aby ste videli ako sa vám darí.

Ak vás tieto tri blogy zaujali a chcete vedieť viac, odporúčam knihu Pozitívni inteligence od Shirzad Chamine, kde nájdete aj hlbšie vysvetlenie danej témy, či detailnejšie návody na prácu so sabotérmi, či mudrcmi. Rovnako príbehy ľudí, ktorých Shirzad koučoval a ilustruje na nich svoju techniku.

Ak sa vám táto téma páči, môžem o nej písať viac. Dajte mi vedieť.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *